Skip to content

Nejčastěji kladené otázky

Jsem vhodný adept pro zapojení do studie?

Vhodným kandidátem jste, pokud u Vás bylo prokázáno onemocnění COVID-19. V dotazníku pak uvedete, jakým způsobem bylo onemocnění diagnostikováno (stěrem z nosohltanu na PCR) nebo byly pouze typické příznaky.

Jak se mohu zapojit do studie?

Nejjednodušší postup je přihlásit se přes webové stránky www.cich.info/studie. Následně Vám bude poštou zaslán Test parfémovaných fixů k vyšetření čichu.

Jak studie probíhá?

Po přihlášení do studie přes webové stránky www.cich.info/studie obdržíte Test parfémovaných fixů s unikátním kódem a přesným postupem, jak si čich vyšetřit. Po vyplnění dotazníku a testu na čich Vám bude sdělen výsledek vyšetření, pokud si to budete přát. V plánu je pak další vyšetření čichu s odstupem 3-6 měsíců.

Jak dlouho trvá vyplnění dotazníků?

Vyplnění dotazníku trvá asi 10 minut, vyšetření čichu Testem parfémovaných fixů pak asi pět minut.

Můžu zažádat o zaslání parfémovaných fixů i bez účasti ve studii?

Test parfémovaných fixů lze zaslat pouze účastníkům studie.

Je použití parfémovaných fixů bezpečné? I v těhotenství?

Test parfémovaných fixů je bezpečný, vyráběný firmou Centropen. Vyšetření již podstoupilo přes několik tisíc osob. Náplně fixů jsou bezpečné i pro děti. Opatrnosti je třeba pouze v případě alergie.

Zaslané fixy mám vrátit?

Zaslaný Test parfémovaných fixů nevracíte. Celý projekt je připraven tak, aby nedocházelo k možnému přenosu infekce.

Za jak dlouho se mi vrátí čich?

Ke zlepšení a úpravě poruchy čichu může dojít během několika dní. U naprosté většiny pacientů dojde k úpravě poruchy čichu. Pokud ustoupily ostatní příznaky a čich je stále zhoršen i po 4 týdnech, je doporučeno navštívit praktického lékaře nebo ORL specialistu.

Jak mohu návrat čichu ovlivnit?

Pokud nedojde k návratu čichu spontánně, pak je na prvním místě doporučen čichový trénink, o kterém se blíže dočtete na www.cich.info/cichovy-trenink. Další případnou léčbu pak indikuje pouze lékař.

Přetrvává-li ztráta čichu, znamená to, že jsem stále COVID-19 pozitivní?

Ne, ztráta čichu může přetrvávat dlouhou dobu po vyléčení.

Kdy mám vyhledat lékaře?

Pokud porucha čichu přetrvává po odeznění dalších symptomů déle než přibližně 4 týdny, je vhodné navštívit praktického lékaře nebo specialistu ORL.